Lure coursing

Kas yra lure coursing‘as

Pagrindinis Lure Coursing tikslas yra patikrinti ir įvertinti kurtų darbines savybes, nereikalaujantis kontakto su gyvu žvėrimi ir optimaliai imituojantis kiškių medžioklę, o kurtai medžiodami pasikliauna rega.

Šiuose bandymuose Lietuvoje savo kojų miklumą gali bandyti ne tik X FCI grupės atstovai (kurtai), bet ir V FCI grupės „antikiniai kurtai“ (Pharaoh Hound, Podenco Ibicenco, Podenco Canario, Cirneco dell’Etna), basendžiai bei rodezijos ridžbekai (VI FCI grupė), taip pat FCI nepripažintų veislių podenkai ir lietuvių skalikai turintys FCI pripažįstamus kilmės liudijimus.

Lure coursing’o trasos ilgis priklauso nuo bėgančių šunų veislių: levretėms, vipetams, sicilijos kurtams ir basendžiams trasos ilgis gali būti 400–700 metrų, visoms kitoms veislėms, – 500–1000 metrų.

Treniruotės bei varžybos rengiamos erdvioje pievoje, atokiau nuo judrių kelių. Reljefas gali būti tiek lygus, tiek nelygus, galimos dirbtinės kliūtys (šieno ritiniai, vandens telkinys), kurias šunys galėtų matyti ne mažiau kaip prieš 30 metrų. Taipogi gali būti nedidelių krūmų ir medelių, Visos kliūtys neturėtų kelti pavojaus šunų saugumui.

Masalą traukia specialus mechanizmas, kurio judėjimo greitį reguliuoja operatorius. Gal iš pažiūros tai atrodo nesudėtinga, tačiau masalo judėjimo reguliavimas nėra toks paprastas darbas. Operatorius akylai stebi šunis: jų greitį, manevringumą, bėgimo manierą ir trasoje padarytas klaidas, atsižvelgdamas į tai reguliuoja masalo traukimo/pristabdymo greitį. Masalui judant per greitai, pastarasis gali per daug nutolti iš šunų regos lauko ir akimis medžiojantys šunys gali liautis persekioję, tiesa, azartiški šunys paprastai ieško pamesto jauko. Judant per lėtai, – šunys masalą pagauna ir nusineša.

Masalas turi atitikti FCI keliamus reikalavimus, t. y. jis gali būti odinis/kailinis, o esant drėgnam orui galima naudoti masalą, pagamintą iš sintetinio pluošto juostų. Masalo ilgis turi būti ne trumpesnis, kaip 40 cm ilgio.

Norint, kad šuo galėtų dalyvauti Lure Coursing bandymuose / varžybose, jis privalo išlaikyti kvalifikacinį bėgimą, kurio pagrindinias tikslas yra nustatyti, ar šuo turi reikiamas darbines savybes. Kvalifikacinis bėgimas nevertinamas balais, titulai nėra suteikiami. Išlaikius kvalifikacinius bėgimus išduodama licencijos knygelė.

Pagrindiniai reikalvimai, kad šuniui būtų leista dalyvauti kvalifikaciniame bėgime:

– atitikti minimalų leistiną dalyvių amžių: visos veislės gali dalyvauti nuo 15 mėn. amžiaus;

– pateikti kilmės liudijimo kopiją (arba užpildytą registracijos formą);

– pateikti veterinarinį pasą su įrašais, patvirtinančiais galiojančius skiepus;

– bent 6 valandos iki bėgimų pradžios negalima šerti bėgimų dalyvį;

– šuo turi būti paruoštas bėgimui lauko sąlygomis;

– šuo turi būti azartiškas ir rodyti dėmesį masalui visos trasos įveikimo metu (minimalus trasos ilgis 350 mtr.);

– šuo neturi būti baikštus ar agresyvus kitų šunų atžvilgiu;

– šunys privalo mūvėti skiriamąsias liemenes (raudona, balta) bei antsnukius.

Šunų darbas vertinamas pagal penkias esmines darbo savybes: manevringumas, greitis, ištvermė, sumanumas, entuziazmas/azartas.

Dėkojame klubiečiams už pasidalintas akimirkas iš Lure Coursing renginių:

Akimirkos iš WCC2023, tiesiog nenustigstanti vietoje Cirneco dell’Etna, sav. Augustė Jucytė
WCC2023, Cirneco dell’Etna, sav. Augustė Jucytė
Iš visų kurtų pati mažiausia sportininkė – levretė, sav. Julija Stankevičienė
Nuostabus savo veislės atstovas, tikras pievų karalius – afganų kurtas, sav. Genutė Skabeikė

Treniruotės yra nesertifikatinis renginys, rengiamas klubo narių pageidavimu. Treniruočių metu nesuteikiami jokie titulai ir/ar įvertinimai. O varžybų kalendorius yra oficialiai skelbiamas LKD puslapyje (https://www.kinologija.lt/parodos–renginiai/varzybos-bandymai-seminarai/)